Povelja Banaka Hrane
Funkcionisanje banaka hrane svugde u svetu zasniva se na donaciji i podeli, a obuhvata četiri osnovna principa delovanja:
Jedan od osnovnih ciljeva Banke hrane je sprečavanje rasipanja i bacanje hrane. Pod snabdevanjem se, uz striktno poštovanje imperativa higijene, podrazumeva prikupljanje:
- poljoprivrednih viškova
- proizvodnih viškova u agro-prehrambrenom sektoru
- nekomercijalizovanih prehrambenih proizvoda
- viškova u menzama ili lancima restorana
Banke hrane su udruženja koja deluju u službi drugih udruženja, čiji je cilj smanjenje gladi među socijalno ugroženim stanovništvom. Banke hrane ne vrše distribuciju direktno ugroženim licima, već to čine posredstvom mreže lokalnih udruženja i socijalnih ustanova koje rade sa siromašnom populacijom (domovi i zavodi za decu, prihvatilista za decu i odrasla lica itd). Sporazum o besplatnom snabdevanju se zaključuje između svake banke hrane i grupa ili udruženja distributera. Pomoć u hrani namenjena korisnicima se vrši posredstvom grupa ili udruženja u obliku:
- obroka u narodnim kuhinjama
- obroka zvanih zajednički kazan u manjim prihvatilištima, ili
- paketa hrane
Uloga banaka hrane sastoji se u njihovoj promociji aktivne i odgovorne solidarnosti na delu.
U tom smislu, njihovo funkcionisanje je uslovljeno:
U tom smislu, njihovo funkcionisanje je uslovljeno:
- donacijama materijala i opreme
- pokrivanjem troškova od strane trećih lica
- saradnjom raznih udruženja
- donacijama i subvencijama
Banke hrane postoje zahvaljujući donatorima kao i delatnosti volontera i raznih udruženja humanitarnog opredeljenja. Na taj način one svedoče o mogućnosti jedinstva različitih entiteta, a u priolog činjenici da se zajedno može biti u službi onih kojima je pomoć najpotrebnija.